سوال : آیا صدور حکم مبنی بر عدم اشتغال به تحصیل زوجه که توسط زوج از دادگاه درخواست شده است ، منطبق با موازین قانونی است یا خیر ؟

نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضائیه
تحصیل از حقوق مدنی آحاد جامعه است و منع افراد از استیفای این حق ، نیازمند وجود قانون است که در این خصوص مقررهای وجود ندارد واشتغال به تحصیل از عناوین اشتغال به حرفه وصنعت موضوع ماده 1117 قانون مدنی خارج است . بدیهی است ، چنانچه اشتغال زوجه به تحصیل ، مغایر تکلیف وی به تمکین از زوج باشد ، زوج می تواند با اقامه دعوای الزام به تمکین ، نشوز زوجه را اثبات کند.
کد : 303
تاریخ انتشار : سه شنبه 21 دي 1395
print
نظرات : 0
بازدید : 862
نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضائیه
تحصیل از حقوق مدنی آحاد جامعه است و منع افراد از استیفای این حق ، نیازمند وجود قانون است که در این خصوص مقررهای وجود ندارد واشتغال به تحصیل از عناوین اشتغال به حرفه وصنعت موضوع ماده 1117 قانون مدنی خارج است . بدیهی است ، چنانچه اشتغال زوجه به تحصیل ، مغایر تکلیف وی به تمکین از زوج باشد ، زوج می تواند با اقامه دعوای الزام به تمکین ، نشوز زوجه را اثبات کند.
برجسب ها :

عضو محترم انجمن صنفي كارفرمايي سازندگان تجهيزات صنعت نفت ايران (استصنا)
عضو محترم انجمن صنفي كارفرمايي سازندگان تجهيزات صنعت نفت ايران (استصنا)

در صورت عقد خدمات مشاوره با  این موسسه تا پایان خرداد ماه سال جاری اعضا محترم انجمن از ۱۰ درصد تخفیف مازاد بر تخفیف مندرج در قرارداد فوق الاشعار برخو...

ادامه مطلب

جلسات اصلاح اساسنامه انجمن استصنا با حضور نماینده موسسه
جلسات اصلاح اساسنامه انجمن استصنا با حضور نماینده موسسه

جلسات اصلاح اساسنامه انجمن صنفي كارفرمايي سازندگان تجهيزات صنعت نفت ايران (استصنا) با حضور نماینده موسسه حقوقی دیده بان افق عدالت

ادامه مطلب

بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی نفت ، گاز ، پالایش و پتروشیمی
بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی نفت ، گاز ، پالایش و پتروشیمی

بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی نفت ، گاز ، پالایش و پتروشیمی

ادامه مطلب

حضور مشاوره حقوقی موسسه دیده بان در نمایشگاه بین المللی
حضور مشاوره حقوقی موسسه دیده بان در نمایشگاه بین المللی

منتظر دیدار شما در غرفه انجمن صنفی کارفرمایی سازندگان تجهیزات نفت ایران ( استصنا )

ادامه مطلب

افزایش مالیات بر ارزش افزوده
افزایش مالیات بر ارزش افزوده

بر اساس بخشنامه سازمان امور مالیاتی و به موجب بند (ر) تبصره ۶  قانون بودجه سال۱۴۰3کل کشور 

ادامه مطلب