andموافق
یک مخالف
تصویر امنیتی
کد فوق را در فیلد زیر را وارد نمایید
نمایش 214 نظر
مرتب سازی براساس

صفری
صفری
ارسال شده در در 1395/08/05 06:51:24 ب.ظ

آیا ضامن در صورت عدم پرداخت دین از سوی وام گیرنده، می‌تواند طرح دعوی کند؟

admin
admin
ارسال شده در در 1395/08/05 06:54:55 ب.ظ در پاسخ به صفری

بر طبق ماده 684 قانون مدنی«عقد ضمان عبارت است از اینکه شخصی مالی را که بر ذمه دیگری است بعهده بگیرد. متعهد را ضامن، طرف دیگر را مضمون له و شخص ثالث مضمون عنه یا مدیون اصلی می گویند.

حال در این میان ممکن است وام گیرنده از پرداخت دین خودداری کند، در این صورت چگونه ضامن می‌تواند طرح دعوی کند؟

مطابق قانون و با توجه به اینکه ضمانت به موجب قانون انواعی دارد، لذا با فرض تحقق هر کدام از آن انواع، راه و مسیر شما متفاوت خواهد بود. علی ای حال و با توجه به طرز بیان پرسش، با توجه به نوع رایج ضمانت باید بیان داشت که در فرضی که شما ضامن شخصی شده اید و با فرض صحت ضمانت، شما در مقابل دین شخصی که از وی ضمانت نموده اید، مسئول می باشید. بنابراین در صورت مراجعه طلبکار شما مسئولیت پرداخت خواهید داشت. در این مساله شما زمانی می توانید به مدیون اصلی مراجعه نمایید که دین وی را به طلبکار پرداخت نموده باشید. به عبارت دیگر اصولاً تا قبل از آنکه چیزی پرداخت نکرده باشید، حق مراجعه ای هم نخواهید داشت.

محبوبی
محبوبی
ارسال شده در در 1395/08/05 06:23:25 ب.ظ

آیا زنے ڪہ مهر خود را بہ همسرش هبہ ڪردہ است، می‌تواند از هبہ خود رجوع و مهر خود را بہ صورت مجدد مطالبہ ڪند یا خیر؟

admin
admin
ارسال شده در در 1395/08/05 06:31:24 ب.ظ در پاسخ به محبوبی

باید سہ حالت را از یڪدیگر تفڪیڪ ڪرد:

1 حالت نخست، زمانے است ڪہ زوجہ در خصوص مهریہ، ما‌فی‌الذمہ زوج را ابرا می‌ڪند.
بہ این بیان ڪہ می‌گوید از نظر من تو دیگر تڪلیفے براے پرداخت مهریہ نخواهے داشت؛ این بیان باعث می‌شود تا تڪلیف شوهر در اداے مهر بہ طور ڪلے ساقط شود.

2 حالت دوم زمانے است ڪہ زوجہ در قبال طلاق، مهریہ خود را بہ شوهر بذل می‌ڪند.
بذل مهر در طلاق‌هاے خلع و مبارات انجام می‌شود، بہ این صورت ڪہ زن با پرداخت مالے بہ شوهر، از او می‌خواهد ڪہ طلاقش دهد. اگر زن در ایام عدہ طلاق از بذل خود رجوع ڪند، طلاق ملغے و ڪان‌لم‌یڪن خواهد شد.

3 حالت سوم زمانے است ڪہ زوجہ مهریہ خود را بہ زوج هبہ می‌ڪند.
بہ این بیان ڪہ می‌گوید من مهر خود را بہ تو بخشیدم؛ تڪلیف شوهر در پرداخت مهریہ براساس موادے از قانون مدنے موضوع هبہ بودہ یعنے اگر مشروط باشد براساس شرط و اگر مجزوم باشد برهمان اساس تعیین تڪلیف می‌شود.

آبایی
آبایی
ارسال شده در در 1395/08/04 10:13:14 ب.ظ

فرق دستورتخلیه با حکم تخلیه چیست؟

admin
admin
ارسال شده در در 1395/08/04 10:16:45 ب.ظ در پاسخ به آبایی

دستور تخلیه زمانی صادر می گردد که رابطه موجر و مستأجر طبق قانون روابط موجر و مستأجر سال ١٣٧٦باشد و شرایط آن قانون در اجاره نامه تنظیمی رعایت شده باشداز جمله امضا دو شاهد در ذيل قرارداداجاره املاك مسكوني ، كه قاضي شوراي حل اختلاف با صدور دستور به مرجع انتظامي محل ظرف يكهفته اقدام به تخليه ملك مسكوني مينمايند ولی حکم تخلیه زمانی صادر می گردد که بنا به هر دلیلی نتوان به استناد قانون روابط موجر و مستأجر موصوف دستور تخلیه را صادر کردو نياز به دادرسي داشته باشد و نهايتا حكم صادر گردد.

آب شاهی
آب شاهی
ارسال شده در در 1395/08/04 10:07:40 ب.ظ

آیا فرار از صحنه تصادف رانندگی جرم است؟

admin
admin
ارسال شده در در 1395/08/04 10:11:55 ب.ظ در پاسخ به آب شاهی

همزمان با بیشتر شدن وسایل نقلیه در خیابان ها شاهد افزایش تصادفات جرحی یا فوتی و یا همراه با خسارات مالی می باشیم.حوادثی که باعث ورود خسارات و آسیب های غیر قابل جبرانی به آسیب دیده و مقصر می شود.اما بسیار اتفاق افتاده است که مقصر بعد از تصادف اقدام به فرار و یا برهم زدن صحنه تصادف می کند.این در حالی است که باید بیان کنیم فرار از صحنه تصادف و یا خودداری از کمک کردن به حادثه دیده جرم بوده و مرتکب آن قابل مجازات خواهد بود.این جرم انگاری و نیز اطلاع رسانی آن می تواند در کاهش آسیب ها و خسارات ناشی از این سوانح بسیار موثر باشد.
از طرفی دیگر باید بیان داشت قبح این اعمال به حدی در نظر قانونگذار بالا بوده است که باید بیان داشت قانونا حتی امکان اعمال تخفیف در حق مرتکب چنین اعمالی وجود نخواهد داشت.
از همین روی قانونگذار در ماده ۷۱۹ کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی چنین بیان داشته است:
هر گاه مصدوم احتیاج به کمک فوری داشته و راننده با وجود امکان رساندن مصدوم به مراکز درمانی و یا استمداد از مأمورین انتظامی از این کار خودداری کند و یا به منظور فرار از تعقیب، محل حادثه را ترک و مصدوم را رها کند حسب مورد به بیش از دو سوم حداکثر مجازات مذکور در مواد (۷۱۴) و (۷۱۵) و (۷۱۶) محکوم خواهد شد.
دادگاه نمی‌تواند در مورد این ماده اعمال‌کیفیت مخففه کند.
تبصره ۱: راننده در صورتی می‌تواند برای انجام تکالیف مذکور در این ماده وسیله نقلیه را از صحنه حادثه حرکت دهد که برای کمک رسانیدن به مصدوم توسل به طریق دیگر ممکن نباشد.
تبصره ۲: در تمام موارد مذکور هرگاه راننده مصدوم را به نقاطی برای معالجه و استراحت برساند و یا مأمورین مربوطه را از واقعه آگاه کند و یا به هر نحوی موجبات معالجه و استراحت و تخفیف آلام مصدوم را فراهم کند دادگاه مقررات تخفیف را درباره‌ی او رعایت خواهد کرد.
در پایان باید گفت که در هنگام وقوع چنین حوادثی چنانچه از نوع جرحی باشند بایستی بلافاصله با اورژانس و پلیس ۱۱۰ تماس گرفت و حتی الامکان از رساندن مصدوم با ماشین شخصی به بیمارستان خودداری کرد و این کار را به ماموران اورژانس سپرد.

علی اکبر
علی اکبر
ارسال شده در در 1395/08/04 09:35:13 ب.ظ

منظور از سرقت ادبی چیست؟

admin
admin
ارسال شده در در 1395/08/04 09:38:47 ب.ظ در پاسخ به علی اکبر

مطابق تبصره ماده 6 قانون مطبوعات 1364: "سرقت ادبی عبارت است از نسبت دادن عمدی تمام یا بخش قابل توجهی از آثار و نوشته‌های دیگران به خود یا غیر،ولو به صورت ترجمه". سرقت ادبی فقط از نظر لفظ با سرقت عادی مشابهت دارد،ولی جرم جداگانه‌ای محسوب می شود. چرا که در سرقت تنها عین مال قابل دزدیده شدن می باشد و نه حقوق و منافع موجود در مال.
با این وجود،سرقت ادبی به موجب ماده 23 قانون حمایت از حقوق مؤلّفان و مصنّفان و هنرمندان،جرم انگاری شده است و مستوجب حبس خواهد بود.
ماده ‌23 هر کس تمام یا قسمتی از اثر دیگری را که مورد حمایت این قانون است 'به نام خود' یا 'به نام پدیدآورنده" بدون اجازه او 'و یا 'عالماً و عامداً به‌نام شخص دیگری غیر از پدیدآورنده نشر یا پخش یا عرضه کند' به حبس تأدیبی از شش ماه تا 3 سال محکوم خواهد شد.

انصاری
انصاری
ارسال شده در در 1395/08/04 09:24:14 ب.ظ

آیاتهدیدکردن جرم است؟

admin
admin
ارسال شده در در 1395/08/04 09:28:04 ب.ظ در پاسخ به انصاری

جرم تهدید از جمله جرایمی است که بزهکاران برای رسیدن به مقاصد خود به آن متوسل می‌شوند و قانون مجازات اسلامی ایران، آن را جرم دانسته است.
بر اساس ماده 669 قانون مجازات اسلامی هرگاه کسی دیگری را به هر نحو تهدید به قتل یاضررهای نفسی یا شرفی یا مالی و یا به افشای سری نسبت به خودیا بستگان او نماید، اعم از اینکه به این واسطه تقاضای وجه یا مال‌ یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را نموده یا ننموده باشد به مجازات شلاق تا (74) ضربه یا زندان از دو ماه تا دو سال محکوم‌خواهد شد.
با توجه به متن ماده قانونی و ذکر عبارت به هر نحو باید گفت: در ماده ۶۶۹ قانونگذار عبارت تهدید را به کار برده لیکن از قید به هر نحو که در ابتدای امر قرارداده دایره وسیعی از تهدید را ترسیم کرده و شامل تهدید شفاهی، کتبی، ایماء و اشاره و … می‌شود.

صفحه 1 از 18ابتدا   قبلی   [1]  2  3  4  5  6  7  8  9  10  بعدی   انتها